Ankara Belediyesi Yeniliğe Öncü Oldu: %100 Elektrikli EGO Otobüsleri

Türkiye’nin başkenti Ankara’da şehir içi ulaşımda metro, tren (Başkentray), minibüs, taksi ve özel araç kiralamanın yanı sıra Ankara EGO belediye otobüsleri ve özel halk otobüsleri hizmet vermektedir. Şehir içi ulaşımın büyük bir kısmında rol alan Ankara Ego 1942 yılından itibaren aktif olarak hizmet veriyor. Ankara Ego, 400’den fazla otobüs hattıyla 5000’den fazla güzergahta Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından belirlenen tarifeler ile ücretlendirilmiştir. Ayrıca Ankara Ego’da biniş ücretleri ”Ankarakart” adı verilen manyetik kartlar ile ödeniyor. Kullanım süresi dolan otobüsleri şehir içi ulaşımda kullanmak amacıyla %100 elektrikli otobüslere dönüştüren Ankara belediyesi Türkiye’de bir ilke imza attı.

Ankara EGO Şehir İçi Ulaşımda Çevreci Yaklaşım

Ankara EGO Genel Müdürlüğü 2018 yılında ”daha temiz bir çevre ve daha yaşanabilir bir dünya için çevreci enerji kaynaklarından daha fazla yararlanılması” vizyonu ile çevreci filosunu elektrikli otobüsler ile güçlendirmek için ilk adımlarını atmış 2021 ise yılında tamamlamıştır. Avrupa Birliği’nin 2025 yılında şehir içi dizel toplu taşımayı kaldırma kararının ardından, Türkiye’de başkent ilk adımı atarak kullanım süresi dolan otobüsleri elektrikli otobüslere dönüştürmüştür. BELKA A.Ş. tarafından dizelden %100 elektrikli otobüse dönüştürülen şehir içi belediye otobüsleri Avrupa standartlarındaki testleri de başarıyla geçmiştir.

Ankara Elektrikli Otobüs BELKA

Ankara belediyesi tarafından hayata geçirilen elektrikli otobüs projesi ile yenilikçi ve çevreci yaklaşım sergilenmiştir. Kullanım süresi dolan otobüslerin elektrikli otobüslere dönüştürülmesi ile yakıt tasarrufu da sağlanmıştır. 3 saatte tam şarj olabilen elektrikli otobüslerin tek şarj ile 400 km yol yapabildiği ve üretilen ilk elektrikli otobüsün 16 yaşında eski bir otobüs olduğu bilgisi belediye tarafından verilmiştir. Henüz tam olarak netleşmemiş olsa da dönüştürülen ilk otobüslerin;

hatlarında hizmet vermesi planlanıyor.

Eski otobüslerden dönüştürülen %100 elektrikli otobüslerin Sanayi Bakanlığı’ndan alınacak onayının ardından Ankara EGO şehir içi ulaşımda kullanılması bekleniyor. Çevreye duyarlı bir yaklaşım sergileyen Ankara Belediyesi elektrikli otobüslerin üretiminde kullanılan ve yurt dışından getirtilen parçaların ülkemizde üretilmesi içinde bir adım atmaya hazırlanıyor. Ülkemizde elektrik otobüs üretimi, daha sağlıklı bir havayı solumak ve yakıt tasarrufunun sağlanması açısından oldukça önemli bir adımdır.

%100 Elektrikli Otobüse Dönüştürülen Otobüslerin Çevreye Faydaları Nelerdir?

Atmosferimizde oluşan toz, duman ve gaz buharı şeklindeki kirleticiler hava kirliliğine neden olur. Hava kirliliği ise üst solunum yolu hastalıklarının habercisidir. 1952 yılında Londra’da ”Öldüren Sis” yaşanan hava kirliliği nedeniyle yaklaşık 10 bin kişinin öldüğü ve 100 bin kişinin hastalandığı kayıtlara geçmiştir. Hastalıkların ve ölümlerin aşırı kömür kullanımının neden olduğu hava kirliliğinden kaynaklandığı biliniyor. Birleşik Krallıkta yaşanan en kötü hava kirliliği olayı olarak geçen bu olaydan sonra Avrupa ve diğer ülkelerde hava kalitesini korumaya yönelik çevreci yaklaşımlar sergilenmeye başlanmıştır. Avrupa Birliği’nin 2025 yılında şehir içi dizel toplu taşımayı kaldırma kararı da bu çevreci yaklaşımlardan biridir.

Yeşil Enerji: Elektrik

Dizel otobüsler kilometrede 0,918 gr karbondioksit salınımı yaparlar. Diğer yandan yakıt olarak doğalgaz kullanılan otobüsler de bulunuyor. Doğalgazlı otobüsler çevreye duyarlı olarak nitelendirilse de (km de 0,35 gr) karbondioksit salınımı yapmaya devam eder. Tekil düşünüldüğünde bu miktar az gelse de dünya geneli atmosfere sürekli karbondioksit salınımı gerçekleştirmeye devam ediyor. Günümüzde üst solunum yolu hastalıklarındaki artış ile birlikte hava kirliliği önem kazanmış, daha çevreci ve yenilikçi adımlar atılmıştır. Hava kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaşması nedeniyle daha yenilikçi ve temiz teknolojilere yatırım yapan Çin elektrikli otobüslerin en çok kullanıldığı ülkelerden biridir. Elektrikli otobüsler tamamen elektrikle çalışırlar ve atmosfere karbondioksit salmazlar. Ulaşımda elektrikli otobüslerin kullanılması, karbondioksit salınımını azaltacak ve daha sağlıklı bir havayı solumamızı sağlayacaktır.

Güncellemeleri size gönderebilmemiz için e-mail listesine kaydolmanız gerekiyor.
Son Otobüs Saati Güncellemesi: 28.05.2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir